Целта му е да разработи и тества устойчив модел за предоставяне на интегрирани услуги за жилищно обновяване на територията на София, който да бъде възпроизведен и в останалите градове на територията на страната.
SHEERenov (Seamless services for Housing Energy Efficiency RENOVation) е насочен към създаване на необходимите предпоставки, които да направят възможен процеса за енергийно обновяване на многофамилните сгради при съ-финансиране от страна на собствениците. С дейностите по проекта трябва да бъдат преодоляниидентифицирани предизвикателства, не получили решение във времето до сега:
1.Необходимост от квалифицирана експертна помощ за етажните собствености, които в бъдеще ще кандидатстват и получават безвъзмездна финансова помощ от държавата за обновяване на сградата си. Тя трябва да включва подкрепа за етажните собствености в целия процес и по-специално:
- постигане на съгласие между съседите в сградата за кандидатстване
- организиране на подготвителните дейности – техническо и енергийно обследване
- подпомагане решаването на проблемите от финансово естество – улеснен достъп до кредитен ресурс и решаване въпросите с неплатежоспособни собственици
- (инвеститорски) контрол на изпълнението на строително-ремонтните дейности.
SHEERenov ПРЕДВИЖДА:
– създаване на изисквания и правила (включително нормативни) за фирмите – Професионален домоуправител, които да обезпечат качеството на техните услуги в бъдеще;
– създаване на партньорства между фирми, професионални домоуправители, фирми доставчици на енергийно ефективни услуги – доставчици на услуги за енергийна ефективност;
– създаване на помагала и ръководства, насочени към собствениците, бизнеса и общинските власти, с цел улесняване на процеса в бъдеще;
По този начин, в бъдеще се очаква частният бизнес да може да изпълнява ролята на – инициатор и двигател на процеса за енергийно обновяване на многофамилните сгради, а собствениците да имат възможност да избират „специализиран посредник“ по установени правила и норми.
2. Проблеми от финансово естество
– Невъзможност на собствениците на жилища само със свои средства да предприемат обновяване за енергийна ефективност – необходима е безвъзмездна финансова помощ от държавата.
– Проблематичен достъп до кредитен ресурс – липса на подходящи финансови продукти.
– Неплатежоспособните собственици ( не могат да участват в съ-финансиране) са реална бариера пред обновяването в модел на съ-финансиране.
SHEERenov ПРЕДВИЖДА: СЪЗДАВАНЕ НА ИНОВАТИВНИ (ЗА БЪЛГАРИЯ) ФИНАНСОВИ ПРОДУКТИ И МЕХАНИЗМИ:
o Концепция за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ от държавата с различен интензитет,
o Разработване на кредитни продукти, съвместно с търговските банки, които да осигурят улеснен достъп до дългосрочни и нисколихвени кредити
o Концепция за държавно гарантиране на кредитите,
o Концепция за получаване на допълнителна целева помощ за неплатежоспособните.
o Създаване на пакетна финансова услуга: БФП (предоставена от държавата), кредитен ресурс (предоставен от търговски банки) и целева помощ за неплатежоспособни собственици (евентуално предоставяна чрез местните власти).
Проект SHEERenov се изпълнява в сътрудничество с МРРБ, Столична община, БГФМА и чуждестранни партньори от Унгария и Естония, чиито добри практики ще бъдат адаптирани към нашите условия. Асоциирани партньори на SHEERenov са:
1. Национално сдружение на общините в Република България (НСОРБ)
2. Асоциация на банките в България (АББ)
3. Фонд за енергийна ефективност и възобновяеми източници (ФЕЕВИ)
4. Алианс за енергийна ефективност
Проект SHEERenov се финансира от Програма Хоризонт 2020. Целта му е, разработеният и тестван устойчив модел за предоставяне на интегрирани услуги за жилищно обновяване на територията на София, да бъде в последствие възпроизведен и в останалите градове на територията на страната.
Нуждата от проекта е обоснована от множество фактори:
- Обновяването на жилищния фонд няма алтернатива, доколкото 93 % от него има необходимост от въвеждане на енергийни мерки,
- С Дългосрочната стратегия за обновяване на сградния фонд, разработена по изискванията на европейски директиви, държавата се ангажира да извърши това поетапно в периода до 2050 г. с междинни срокове -2030, 2040. Законът за енергийната ефективност (ЗЕЕ) бе променен в тази връзка в началото на т.г.
- Огромен финансов ресурс от ЕС е предназначен за тази цел (в рамките на Фонда за възстановяване, Зелена сделка и т.н)
Очаквано въздействие:
- Създаден икономически жизнеспособен бизнес модел за Столична община, подходящ за възпроизвеждане и в други градове и общини.
- Подкрепа за изпълнение намеренията на Правителството за следващ етап на НПОЕЕМЖС чрез модел на съ-финансиране.
- Създаден модел за финансиране на обновяването на жилищни сгради, годен да привлича финансиране от всички европейски източници за енергийна ефективност.
- Надеждни и устойчиви партньорства с местни участници и качество на предлаганите услуги, признати от участниците на пазара.
- Създаване на pipeline за обновяване на жилища, свързващи предлагането на финансиране с търсенето за него (в млн. Евро инвестиции през първите 5 години).
- Принос към изпълнение на националните цели за енергийни спестявания.